هیستروسکوپی – هیسترکتومی

هیستروسکوپی

نوعی از جراحی میباشد. که در آن جراح بوسیله یک تلسکوپ که وارد رحم میکند و بخش داخلی رحم را که قابل مشاهده نیست بررسی میکند. مشکلات غیر طبیعی رحم به اسانی مشاهده شده و مواقعی که نیاز به بیوپسی داشته باشد این کار نیز انجام میشود.

به روش هیسترسکوپی میتوان تمامی مشکلات رحمی را تشخیص و درمان کرد. هیستروسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی است که پزشکان بر اساس اوضاع  بیمار از آن به منظورهای مختلف استفاده می‌کنند.

بسیاری از افراد با شنیدن عمل هیستروسکوپی ممکن است دچار اضطراب بشوند  و آن را کاری سخت و دردناک تصور کنند. با این که این روش درد زیاد و غیر قابل تحملی ندارد، اما برای بهبود حال  بیمار می‌توان از بیهوشی هم درزمان  آن استفاده کرد. از اسکن اولتراسوند هم برای دیدن  رحم استفاده می‌شود؛ اما این روش نمی‌تواند به اندازه هیستروسکوپی تصاویر واضح ارائه دهد.

پزشکان می‌توانند عمل هیستروسکوپی را در مطب یا یک مرکز درمانی به شکل عمل سرپایی انجام دهند. بعضی از بیماران نیاز به هیچ نوع بی‌حسی ندارند؛ اما برای برخی دیگر با توجه به شرایط بیمار می‌توان از داروهای آرامبخش یا بی‌حسی استفاده کرد.

اقدامات پیچیده‌تر ممکن است در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی و منطقه‌ای انجام شود. این عمل به دو شکل هیستروسکوپی درمانی و تشخیصی انجام می‌شود.

 پزشکان  اکثرا چند هدف عمده برای انجام هیستروسکوپی درمانی دارند که شامل برداشتن پولیپ یا تومورهای فیبروئید، رفع چسبندگی‌ها و از بین بردن بافت با استفاده از انجماد، گرما و… برای جلوگیری از خونریزی است. تشخیص مشکلات مرتبط با باروری، اندومتریوز، فیبروم‌های رحمی، اختلالات مادرزادی و دلایل خونریزی غیرطبیعی رحمی از مهم‌ترین مواردی هستند که از طریق هیستروسکوپی تشخیصی، قابل شناسایی خواهند بود. گاهی لازم است بافت مشکوک برای آزمایش‌های بیشتر از رحم خارج بشود. این کار که نمونه‌برداری یا بیوپسی نام دارد را می‌توان در حین هیستروسکوپی انجام داد

دلایل انجام هیستروسکوپی:

دلایل انجام هیستروسکوپی:
دلایل انجام هیستروسکوپی:

شایع‌ترین دلایل هیستروسکوپی، پریودهای طولانی و سنگین‌تر از حالت طبیعی یا خونریزی بین دوره‌های پریود است

خونریزی بعد از یائسگی

بررسی  به دنبال مشاهده نتایج غیرطبیعی تست پاپ اسمیر

بررسی اسکار (زخم) دیواره رحم، پولیپ و فیبروم و از بین بردن آنها

شناسایی علل ناباروری یا حداقل یک بار سقط جنین

انتخاب یک روش عقیم‌سازی به عنوان روشی برای کنترل بارداری دائمی

برداشتن نمونه کوچک از بافت یا بیوپسی

قرار دادن یا جابه‌جایی آی‌یودی در داخل رحم

برداشتن پوشش آندومتر

 یک پزشک متخصص زنان و زایمان می‌تواند این عمل را در مطب، کلینیک‌های تخصصی یا بیمارستان انجام دهد. پزشک ممکن است انجام اقدامات درمانی را در حین عمل ضروری بداند. در صورت نیاز به بیهوشی از متخصص بیهوشی کمک می‌گیرند.

هیسترکتومی:

به عمل برداشتن رحم هیسترکتومی میگویند که یا باروش لاپاراسکوپی و یا باروش لاپاراتومی انجام میشود  رحم در واقع همان عضوی  است که جنین در طی بارداری خانم‌ها  در ان رشد و نمو پیدا می‌کند. خانم‌ها ممکن است به دلایل گوناگون نیاز به عمل  هیسترکتومی داشته باشند. در بیشتر مواقع هنگامی که فرد نیاز به این نوع عمل دارد، کل رحم را خارج می‌کنند. اما بسته به میزان مشکل شخص  این عمل به شکل‌های متفاوت دیگری نیز انجام می‌گیرد.

چه زمانی به هیسترکتومی نیاز است؟

خونریزی‌های طولانی و زیاد در طی دوران قاعدگی
احساس درد طولانی‌ در ناحیه  لگن
 تومورهای غیر سرطانی (فیبروم)
سرطان تخمدان
سرطان رحم
سرطان دهانه رحم یا لوله فالوپ در رحم
بیماری‌های عفونی

پرولاپس و افتادگی رحم
آندومتریوز (اختلالی‌ست که در آن پوشش داخلی رحم در قسمت خارجی رشد می‌کند و سبب درد و خونریزی خواهد شد).
آدنومیوز (در صورتی که پوشش داخلی در بافت دیواره‌های رحم رشد کند، این نوع اختلال به وجود خواهد آمد).
تمامی این موارد ذکر شده از جمله مواردی  هستند که منجر به انجام این عمل برای خانم‌ها می‌شود. اما این نکته را به یاد داشته باشید متخصص زنان و زایمان در صورت مشاهده چنین عارضه‌هایی ابتدا درمان‌هایی غیر از عمل را برای بیماران در نظر می‌گیرند و در صورت عدم مشاهده روند بهبودی در نهایت  هیسترکتومی را انجام خواهند داد.

اقدامات بعد از هیسترکتومی:

از بلند کردن و برداشتن هر انچه که به شما فشار می‌آورد، خودداری کنید. به‌این‌ترتیب باید از برداشتن و جابه‌جایی کودک، کیسه‌های مواد غذایی سنگین، ظروف شیر، کیف یاکوله‌پشتی سنگین و جاروبرقی خودداری کنید. از انجام فعالیت‌ها سنگین مانند دوچرخه‌سواری، دویدن، وزنه‌برداری یا ورزش‌های هوازی تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد، خودداری کنید. از حمام کردن در ۲ هفته اول یا تا زمانی که پزشک به شما بگوید مشکلی نداردخودداری کنید دو تا چهار هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. مدت زمان مرخصی به حجم کاری شما و احساستان بعد از عمل بستگی دارد. درباره برقراری مجدد رابطه جنسی با پزشک خود مشورت کنید. رژیم غذایی روتین  خود پس از عمل هیسترکتومی استفاده کنید. اگر ناراحتی معده دارید بهتر است از غذاهای ملایم و کم‌چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید. مایعات به مقدار کافی بنوشید. محل بخیه‌ها را هر روز با آب گرم و صابون بشویید و سپس خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل برای شستن این ناحیه استفاده نکنید، زیرا می‌توانند روند بهبودی را کندتر کنند. می‌توانید آن ناحیه را با یک باند گازی بپوشانید تا به وسیله لباس خراشیده نشود. بانداژ را هر روز عوض کنید. ممکن است مقداری خونریزی واژینال خفیف داشته باشید. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید مصرف داروهای خود را مجدداً شروع کنید

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر