زایمان طبیعی و سزارین

یکی از نگرانی های زنان باردار با توجه به نزدیک شدن به زمان زایمان ، انتخاب روش مناسب زایمان می باشد. اما کدام روش مناسب تر است ؟ باید ها و نباید های مهم در انتخاب انواع روش های زایمان چیست ؟ 

درد زایمان یک درد جسمی میباشد بانوان برای رهایی از این درد، زایمان سزارین را جایگزین می کنند . انجام زایمان سزارین دارای عوارض بسیاری می باشد و فقط درصورتی که مادر و جنین در معرض خطر جدی باشند از این روش استفاده می شود .

فواید زایمان طبیعی

در این نوع از زایمان مادر هوشیاری داشته  ودر مراحل زایمان می تواند مشارکت داشته باشد ، این ویژگی باعث سلامت روانی در مادر می شود .

ارتباط بهتر بین مادر و جنین

دوران نقاهت کمتر و بهبود زودتر مادر

میزان خونی که مادر در این نوع زایمان از دست میدهد بسیار کمتر از روش سزارین میباشد.

ابتلا به عفونت در این روش کمتر میباشد

نوزادان متولد شده به روش زایمان طبیعی مشکل تنفسی کمتری دارند.

زایمان سزارین

زایمان سزارین
زایمان سزارین

حدود 10 درصد از زایمان های در کل دنیا  را شامل می شود . انجام این زایمان در ایران به نسبت سایر کشور ها بیشتر می باشد . این روش یک سزارین انتخابی و از پیش تعیین شده می باشد که در زمان مشخص شده توسط پزشک ، مادر به بیمارستان مراجعه می کند و اقدام به انجام زایمان می نماید . اما در برخی مواقع مادر بعد از تلاش برای زایمان طبیعی نمی تواند جنین را بدنیا آورد و مدت زمان زایمان طولانی می شود که ممکن است برای جنین مشکل ایجاد شود در اینصورت می توان از زایمان سزارین استفاده نمود .

دلایل انجام زایمان سزارین چیست؟

  •  خانم زایمان سزارین قبلی داشته است.
  • بارداری چند قلویی باشد
  • جفت از نوع سرراهی باشد
  • جنین در موقعیت بریچ باشد
  • داشتن یک نوزاد مبتلا به ماکروزومی جنینی یا یک نوزاد بزرگ.
  • فیبروم رحم یا انسداد دیگری در رحم و دهانه رحم.

گاهی اوقات، برنامه وضع حمل تغییر می‌کند و زایمان سزارین برای سلامت و ایمنی مادر یا جنین درون رحم ضروری می‌شود. در صورت هر یک از موارد زیر ممکن است نیاز به سزارین برنامه‌ریزی شده باشد. شرایطی که در طول زایمان طبیعی به سمت سزارین پیش می‌رود عبارت هستند از:

ناراحتی جنینی (جنین زایمان را تحمل نمی‌کند).

روند زایمان پیشرفت نمی‌کند.

افتادگی بند ناف

جدا شدن جفت (دکولمان)

خونریزی یا خونریزی بیش از حد

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر